تاریخ خبر 1396/10/14

از بافت‌های فرسوده کم‌توان تا ساختمان‌های بلند

از بافت‌های فرسوده کم‌توان تا ساختمان‌های بلند

بافت‌های فرسوده‌ی تهران گویا در آستانه‌ی تخریب است. مجوز ساخت ساختمان‌های چند طبقه در این بافت‌ها صادر شده و دستگاه‌های احیای بافت‌های فرسوده و وزارت راه و شهرسازی به این خبر واکنش نشان داده اند.
 
 
 
تخریب این بافت از سوی انبوه‌سازان مورد استقبال قرار گرفته است، اما کارشناسان و فعالان ساخت‌وساز در بافت‌های فرسوده‌، دراین‌باره ابراز نگرانی کرده‌ و سازمان نوسازی شهر تهران نیز با مواضع آنها همسو است.
 
شاید تصویب طرح تخریب این بافت‌ها و ساخت ساختمان‌های چند طبقه‌ی جایگزین آنقدرها زیر ذره‌بین قرار نگرفته است، زیرا کارشناسان بر این باورند که زیرساخت‌های موجود در این محله‌ها با مشخصه‌های جمعیتی و تعداد افراد ساکن در این بافت‌ها طراحی شده و امکان جای‌دادن جمعیتی بیش از این در آنها وجود ندارد. بخصوص اگر این ساختمان‌ها بیش از ۱۲ طبقه داشته باشند و تراکم در آنها بصورت عمودی رشد کند.
 
زیرساخت‌ فرسوده‌ی شهری، لوله‌کشی نامناسب آب، برق و گاز و نبود فضای سبز و امکانات درمانی، فرهنگی و امنیتی مطلوب ساخت ساختمان‌های بلند در این مناطق را زیر سوال می‌برد و تکرارکننده‌ی تجربه‌های غلط برج‌سازی در کوچه‌های باریک شمال شهر تهران است. تعریض کوچه‌ها و خیابان‌ها و ساخت واحدهای نوساز متراکم، صرفا با این تفکر که بافت‌های فرسوده را احیا کنیم کاملا تفکری اشتباه است.

 
صدالبته که بخشی از این مطالعات به مسائل فرهنگی بازمی‌گردد. خانواده‌ها در واحدهای کم مساحت جنوب شهر گاها امرارمعاش می‌کنند؛ در نتیجه ساخت بافت‌های جدید ممکن است به معاش آنها لطمه زده و نداشتن حق انتخاب آنها را دچار سردرگمی کند.
 
نتیجه آنکه در همه‌ی بافت‌های فرسوده نمی‌توان تراکم را با بلندمرتبه‌سازی افزایش داد. شاید در مناطق ۱۷، ۱۸ و ۱۹ با مطالعه‌ی بیشتر و بررسی‌های کارشناسانه بتوان الگوی ساخت را تغییر داده و به ساخت و سازهای عمودی فکر کرد. اما در مناطقی چون منطقه‌ی ۱۲ که بافت شهری آن بسیار متراکم است و قلب اقتصادی شهر و کشور چون بازار تهران و بازارهای سنتی دیگر را در خود دارد، نمی‌توان انتظار داشت که بلندمرتبه‌سازی به همین راحتی‌ها انجام شود. چطور می‌توان در این منطقه و در ابعاد وسیع شروع به ساخت و ساز کرد و در انتظار ایجاد اخلال در بخش اقتصادی نبود؟
 
از نظر کارشناسان بافت‌های تاریخی و محلات فرسوده میانی و بافت‌های روستایی ادغام شده با حاشیه‌ی شهرها ویژگی‌های منحصر به خود را دارند و راهکار احیای هر کدام از آن‌ها نیز منحصر به همین ویژگی‌هاست و با یک راه‌حل نمی‌توان همه بافت‌ها را بهسازی و نوسازی کرد.
 
 
املاک مردانی قدیمی ترین و قابل اعتماد ترین املاک در اندیشه با دارا بودن باتجربه ترین مشاوران شمارا برای
 
 
شهر جدید اندیشه یکی از مدرن ترین شهرهای تازه ساخت است و بهترین موقعیت برای سرمایه گذاری در
 
بخش املاک را دارا میباشد
 

 

آخرین اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

-

1397/01/21

" تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا واژه ی کمد برای همه جذاب است؟ "

-

1397/01/19

" الهام گرفتن از طراحی های زیبا و جذاب برای داشتن دکوراسیون آشپزخانه شیک و مدرن ایده ای بسیار مناسب برای افرادیست که قصد دارند آشپزخانه ای زیبا و با انرژی در خور خود و خانواده شان طراحی نمایند. "

-

1397/01/18

" ترفندهای دکوراسیون: شاد بودن ما تا حد زیادی به محیط زندگی مان بستگی دارد، "

-

1397/01/18

" در کنار رود راین در ایالت شمال راین-وستفالیا در شهر دورتموند ورزشگاهی وجود دارد، که عشق یک ملت و یا شاید جهان در مرکز آن نهفته است. "


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق سایت املاک مردانی و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه * Copyright © 2017