تاریخ خبر 1396/07/18

پیش بینی آینده بازار ملک

پیش بینی آینده بازار ملک

پیش بینی آینده بازار ملک همیشه از دشوارترین اموری بوده است که تحلیل گران با آن دست و پنجه نرم کرده اند.
تعدد بازیگران، سیاست های دولت های مختلف، تغییرات نرخ تورم، فراز و فرود نرخ بهره بانکی، بازارهای جایگزین سرمایه گذاری (همچون بانکها، بورس، طلا و دلار)، خط مشی های حمایت بانک ها در تزریق پول و وام به بخش املاک، روند هرم جمعیت و ازدواج و تقاضای ملک در اندیشه، و دهها عامل دیگر از مواردی هستند که پیش بینی آینده بازار املاک را همیشه غامض و حتی ناممکن کرده اند؛ اما می توان در ساحت تحلیل، با بررسی روند بازار املاک و برخی از مهمترین عوامل رشد و رکود بخش املاک، تا حدود قابل قبولی پیش بینی آینده بازار املاک در اندیشه را انجام داد که به صورت ذیل قابل ارائه است:
بازار ملک، به مدد دوپینگ پولی- مالی دولت دهم، رشد نامتعارف و حبابی را طی سال های ۸۹ تا نیمه اول ۹۲ تجربه نمود. این بازار از نیمه دوم سال ۹۲ وارد دوره رژیم درمانی شد.
شرایط رکود عمیق تا اواخر سال ۹۴ بر این بازار حکمفرما بود که با تخلیه این بازار از سوداگران همراه شد. از سال ۹۵، تحرکات اندکی در بازار خانه در اندیشه مشاهده شد. البته نمی توان از این تحرکات، تعبیر به رونق بازار املاک نمود؛ اما رکود هم برازنده آن نبود. به تدریج برخی از ترمزها از جلوی پای بازار ملک برداشته شد و آثار بهبود در این بازار دیده شد. بهبود درآمدهای نفتی و نرخ رشد اقتصادی به دلیل رفع تحریم های هسته ای و افزایش چشم گیر وام های خرید ملک در اندیشه، تاثیرات مثبتی بر بازار املاک برجا گذاشتند؛ ولی حجم خانه های نوساز، بیشتر از آن بود که گریبان این بازار را رها کند.

البته نباید از نقش مهم‌ترین بازار رقیب املاک، یعنی سپرده های بانکی غفلت نمود! جابه‌جایی نقدینگی میان ملک-بانک بسیار قوی‌تر از جابه‌جایی نقدینگی میان املاک-بورس یا املاک-دلار است. بر این مبنا نرخ بالای سود سپرده های بانکی، تاثیرات نامطلوبی بر بازار ملک برجای گذاشته است؛ به گونه ای که یکی از عوامل موثر تطویل رکود خانه را بدون شک می توان نرخ های بالای سود سپرده های بانکی دانست.
هم اکنون، نرخ های بالای سود بانکی و حجم بالای خانه های خالی، دو ترمز اساسی پیش روی رونق گیری بازار ملک است.
در خصوص پیش بینی آینده بازار ملک در سال ۹۷ نیز هر چند پیش‌ فرض‌های گوناگون، منجر به پیش‌بینی‌های متنوع بازار املاک است؛ اما با این حال آنچه بیش از سایر گزینه‌ها، محتمل به نظر می‌رسد این است که رشد و رونق قیمت خانه و به طور کلی بازار املاک، حول و حوش نرخ تورم عمومی خواهد بود.

برای اطلاع از به روزترین اخبار املاک و مستغلات در اندیشه با سایت املاک مردانی همراه باشید.

آخرین اخبار و مقالات

آخرین اخبار و مقالات

-

1397/01/21

" تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا واژه ی کمد برای همه جذاب است؟ "

-

1397/01/19

" الهام گرفتن از طراحی های زیبا و جذاب برای داشتن دکوراسیون آشپزخانه شیک و مدرن ایده ای بسیار مناسب برای افرادیست که قصد دارند آشپزخانه ای زیبا و با انرژی در خور خود و خانواده شان طراحی نمایند. "

-

1397/01/18

" ترفندهای دکوراسیون: شاد بودن ما تا حد زیادی به محیط زندگی مان بستگی دارد، "

-

1397/01/18

" در کنار رود راین در ایالت شمال راین-وستفالیا در شهر دورتموند ورزشگاهی وجود دارد، که عشق یک ملت و یا شاید جهان در مرکز آن نهفته است. "


کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق سایت املاک مردانی و هرگونه کپی برداری بدون ذکر نام و لینک منبع غیر قانونی بوده و قابل پیگرد میباشد.
طراحی و بهینه سازی توسط شرکت طراحی سایت و برنامه نویسی وب پارسه * Copyright © 2017